Atopowe zapalenie skóry a dieta

Atopowe zapalenie skóry a dieta

Atopowe zapalenie skóry (AZS) to bardzo przykra przypadłość, która może dotknąć każdego z nas i to już od pierwszych miesięcy życia. Główne objawy to suchość, świąd, a w efekcie bolesne i nieestetyczne zmiany skórne. Ponieważ jedną z głównych przyczyn pojawienia się AZS jest reakcja alergiczna organizmu, w leczeniu, jak i zapobieganiu nawrotom kluczową rolę odgrywa odpowiednia dieta.
Przyczyny pojawienia się AZS często nie są jednoznaczne. Mogą tu mieć wpływ czynniki genetyczne, środowiskowe, przewlekły stres czy długa ekspozycja skóry na czynniki drażniące lub klimatyczne. Jednak w zdecydowanej większości przypadków przyjmuje się, że podstawową przyczyną AZS jest reakcja alergiczna. ASZ wywołany alergią to najczęstsza przypadłość niemowląt. Organizm maluszków w pierwszych miesiącach życia nie jest jeszcze wystarczająco rozwinięty, przez co jest podatny na różne dolegliwości. W przypadku AZS mowa oczywiście o niewystarczająco rozwiniętym układzie immunologicznym przewodu pokarmowego. Nie oznacza to, że ASZ wywołany alergią nie występuje u osób dorosłych.

Dieta w atopowym zapaleniu skóry

Choć zdania lekarzy są w tej kwestii podzielone, to jednak wiele osób dotkniętych AZS, jak i specjalistów od żywienia potwierdza, że odpowiednie żywienie oraz wykluczenie alergenu z codziennych posiłków przyczynia się do złagodzenia lub całkowitego wyeliminowania uporczywych objawów choroby. Jeżeli przyczyną AZS jest alergen pokarmowy dieta eliminacyjna pozwoli w efekcie krótkofalowym na wyeliminowanie objawów. Natomiast w dłuższym okresie czasu stosowanie diety może doprowadzić nawet do odczulenia. W przypadku niemowląt karmionych piersią istotne jest nie tylko wyeliminowanie alergenu z diety dziecka. Również matka karmiąca musi zrezygnować z produktów, które mogą u maluszka wywoływać reakcje alergiczne. Oprócz diety eliminacyjnej zaleca się jednoczesne stosowanie diety antyhistaminowej.
Co uczula najczęściej?
Mleko krowie, jaja, ryby, orzechy, owoce morza, często szpinak i pomidory. U niemowląt alergen najczęściej „odnajduje” się metodą prób i błędów, poprzez stopniowe wycofywanie i następnie wprowadzanie poszczególnych produktów. W tym czasie należy maluszka bardzo uważnie obserwować. U starszych dzieci i dorosłych najprościej wykonać test na nietolerancję pokarmową, który pokaże, jakie produkty wywołują reakcję alergiczną. Często okazuje się, że nie jest to tylko jeden produkt, a wiele.

Czytaj również  Kiedy udać się do fizjoterapeuty?

AZS choroba XXI wieku?

O atopowym zapaleniu skóry możemy z powodzeniem powiedzieć, że jest to choroba cywilizacyjna XXI wieku. Coraz częściej dotyka ona niemowlęta, jak i nieco starsze dzieci. Ale nie omija również dorosłych. Niestety osoby, u których zostanie stwierdzone AZS mogą spodziewać się nawrotów, nawet mimo leczenia. A leczenie AZS to proces złożony polegający na stosowaniu odpowiednich maści i kremów o działaniu łagodzącym świąd oraz nawilżających, probiotyków, ale też stosowaniu odpowiedniej diety. Warto przy tym pamiętać, że dieta to nie tylko wyeliminowanie produktu alergizującego. Odpowiednio zbilansowana wpłynie na naturalne wzmocnienie i nawilżenie skóry od wewnątrz. A to dodatkowo pomoże w walce z AZS.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *