Jak bezpiecznie łączyć leki przeciwbólowe?

Aspirynę, Pyralginę i inne leki przeciwbólowe można kupić w kiosku, na stacji benzynowej, a nawet przy kasie w supermarkecie. Mimo że są sprzedawane bez recepty, nie wolno ich przyjmować bez ograniczeń. Zanim połkniemy lek, sprawdźmy, jakie ma składniki i na jaką dolegliwość pomaga. Co zawierają leki przeciwbólowe i jak bezpiecznie je stosować i łączyć, by sobie nie zaszkodzić?

Rodzaje leków przeciwbólowych. Jak działa Pyralgina?

Leki przeciwbólowe zwykle różnią się głównym składnikiem. Najbardziej popularne to paracetamol, kwas acetylosalicylowy, ibuprofen, naproksen, metamizol i diklofenak. Poza paracetamolem, wszystkie te substancje należą do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Mają one trzy działania: likwidują ból, stan zapalny oraz obniżają gorączkę, ale każda z nich działa nieco inaczej. Najczęściej stosowanym lekiem przeciwbólowym jest paracetamol. Stosuje się go na bóle mięśni, stawów, kości, zębów, głowy (w tym migrenowe), nerwobóle, bóle miesiączkowe, stany gorączkowe, a także ból po zabiegach stomatologicznych i chirurgicznych. Niesteroidowe leki przeciwzapalne to te leki przeciwbólowe, które poleca się w chorobie zwyrodnieniowej stawów, reumatoidalnym zapaleniu stawów, po urazach, a także w stanach zapalnych ścięgien, więzadeł, mięśni i torebek stawowych. Lek działa przeciwbólowo już po 30 minutach od zażycia, a działanie utrzymuje się przez 4-6 godzin. Pyralgina to pochodna pirazolonu o działaniu przeciwbólowym, przeciwgorączkowym i przeciwzapalnym oraz słabym działaniu spazmolitycznym. Substancją czynna jest wspomniany metamizol sodu, niesteroidowy lek przeciwgorączkowy i przeciwbólowy, wykazujący również słabe działanie rozluźniające mięśnie.

Czytaj również  Jak dbać o higienę soczewek i oczu?

Jak łączyć leki? Kiedy można przyjmować Pyralginę?

Zanim zażyjemy lek, dokładnie przeczytajmy dołączoną do niego ulotkę. Znajdziemy w niej informacje o tym, jak stosować dany specyfik, ile tabletek można zażyć jednorazowo i maksymalnie w ciągu całej doby. Jest też podany odstęp między kolejnymi dawkami. Pamiętajmy, że przekroczenie dawki leków przeciwbólowych nie zwiększy siły działania leku, ale może nasilić działania niepożądane. Zwróćmy uwagę na główny składnik leku. Specyfików nie wolno ze sobą łączyć, gdyż wiele z nich zawiera ten sam składnik, co grozi przedawkowaniem substancji czynnej. Jeśli przyjmujemy Pyralginę, nie bierzmy innych leków zawierających pirazolon. W czasie kuracji tym lekiem, jak i przy każdym innym, nie należy pić alkoholu, a w przypadku zażywania leków przeciwzakrzepowych, pochodnych kumaryny, doustnych leków przeciwcukrzycowych, fenytoiny i sulfonamidów przeciwbakteryjnych należy skonsultować się z lekarzem. Pamiętajmy, że preparaty przeciwbólowe mogą wpływać na skuteczność innych leków (np. leki NLPZ obniżają skuteczność stosowania spirali antykoncepcyjnej) lub zmieniać działanie pod wpływem innych środków. Groźne może być ich łączenie m.in. ze środkami przeciwcukrzycowymi czy moczopędnymi.

Kiedy źle się czujemy, wtedy musimy udać się do apteki, gdzie jej pracownik poleci odpowiednie leki przeciwbólowe, np. skuteczną Pyralginę. Specyfiki zawsze przyjmujmy zgodnie z zalecaniami lekarza lub farmaceuty.

Czytaj również  Orzechy do prania - naturalne sposoby prania

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *